GŁUCHOŁAZY - to miasto w woj. opolskim, w powiecie nyskim, położone na styku Gór Opawskich (Sudety), Przedgórza Paczkowskiego (Przedgórze Sudeckie) i Płaskowyżu Głubczyckiego. Przez miasto przepływa Biała Głuchołaska, po przepłynięciu granicy państwowej tworzy zakola między pagórkami. Niegdyś miasto nazywano Kozią Szyją ze względu na charakterystyczny bieg rzeki przepływającej przez miasto Białej Głuchołaskiej. Obecna nazwa najpewniej wywodzi się z czeskiego określenia, które oznaczało “puste uzdrowisko”. Na południu miasta, na zboczu Góry parkowej są dwa rezerwaty przyrody: Nad Białką i Las Bukowy.
Miasto zostało założone na początku XIII wieku, kiedy to wrocławski biskup Wawrzyniec za zgodą księcia Henryka Brodatego zlecił organizacje osadnictwa na tych terenach wójtowi Witigo.
Wydobywane w okolicy złoto przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta, które stało się stolicą okręgu, a podporządkowani wójtowi osiedleńcy z terenów dzisiejszych Niemiec zakładali w pobliżu nowe wsie.
Zajmowali się oni wydobywaniem złota. Oblicza się, że przez około 250 lat eksploatacji głuchołaskich złóż uzyskano tu blisko 2800 kilogramów kruszcu. Źródłem utrzymania mieszkańców było także rolnictwo. Pomyślnie rozwijały się też takie rzemiosła jak piekarnictwo, rzeźnictwo czy szewstwo.
Na początku XVI wieku zaczęły w mieście powstawać murowane kamienice, a w 1552 roku w rynku stanął renesansowy ratusz. Wybrukowano wówczas miejskie ulice.
Ponowny jego rozwój nastąpił w drugiej połowie XIX wieku, zwłaszcza po wybudowaniu w 1875 roku linii kolejowej. Połączyła ona Nysę z Opawą, a od roku 1888 także z Wiedniem i Pragą. W mieście powstały wówczas liczne zakłady przemysłowe. Nastąpił również szybki rozwój części zdrojowej Głuchołaz, która niebawem stała się znanym na Śląsku uzdrowiskiem z licznymi sanatoriami, domami wczasowymi i pensjonatami.
Dzień dzisiejszy Głuchołaz to przede wszystkim szybko rozwijająca się turystyka. Przepiękne, górzyste tereny z bogatą często unikatową florą i fauną, czyste, zdrowe powietrze, wiele zabytków architektury, a także przygraniczne położenie i bliskość z jednej strony jezior Nyskiego i Otmuchowskiego, z drugiej zaś pasma Jeseników tworzą z gminy centrum turystyczne Południowej Opolszczyzny.
Miasto od lat jest perełką turystyczną na mapie Opolszczyzny.
Zdjęcia pochodzą z portali: www.niesamowitapolska.eu, www.wikipedia.pl,
www.turystyka.glucholazy.pl, www.visitopolskie.pl, www.czlowiekprzygoda.pl, www.antekwpodrozy.pl, www.podrozebezosci.pl, www.ahojprzygodo.com
NASZE OŚRODKI
Ośrodek Kolonijny "Banderoza"
|
Zobacz
|