BIAŁY BÓR - miasteczko wypoczynkowe w Polsce, położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Biały Bór, historycznie na Pomorzu Gdańskim.
Położone jest w dolinie rzeki Białej, na przesmyku między jeziorami Bielsko i Ławiczka. W okolicach jezior: Bielsko (o pow. 268 ha i głębokości
do 23 m), Cieszęcino (o pow. 102 ha i głębokości 50 m), wzdłuż których
rozciąga się park krajobrazowy wraz z jeziorami Łobez (zajmuje obszar o
pow. 48,7 ha) i Ławiczka (pow. 6,6 ha). Leżą one w dorzeczu Gwdy i
Noteci, a ich wody spływają rzeką Białą do Czernicy.
Prawa miejskie uzyskał w 1382, w czasie II wojny światowej został znacznie zniszczony.
Przez malowniczy teren gminy Biały Bór (z niem. Baldenburg) przebiega unikalna sieć kilkudziesięciu poniemieckich bunkrów, zwana często "Wałem Pomorskim" - wiele pozostałości po bunkrach można obejrzeć, a i wiele z nich wciąż jest nieodkrytych (ten teren to zarówno kopalnia wiedzy historycznej, jak i tajemnic, które wciąż czekają na ich ujawnienie).

W miejscowości działało Stado Ogierów Biały Bór. Od 1994 r. jako Zakład Treningowy Skarbu Państwa Biały Bór. Część ujęć z końmi do filmu "Pan Wołodyjowski" i "Karino" kręcona była w Białym Borze. W samym mieście Biały Bór zachowała się najdłużej w Polsce ul. Armii Czerwonej (ciekawostka turystyczna). Znajduje się tu pomnik Tarasa Szewczenki(1816-1861) - ukraiński pisarz, poeta i malarz. Sztandarowa postać kultury ukraińskiej. Pomnik znajduje się na szczycie wzniesienia przed Internatem należącym do Zespołu Szkół jego imienia.
Pomnik ma kształt nadnaturalnej wielkości stylizowanego popiersia poety. Pomnik poświęcony jest czci Tarasa Szewczenki oraz jest wyrazem jego życia, symbolizującego jednocześnie los Ukraińców. W czasach Związku Radzieckiego jego wiersz "Rewe ta stohne Dnipr szyrokyj" (Szumi i jęczy Dniepr szeroki) był dla polskich Ukraińców zakazanym hymnem narodowym. Gdy go śpiewano zawsze zachowywano należyty szacunek.
Taras Szewczenko jest ikoną dla rozsianych w wyniku Akcji Wisła Ukraińców. Żył 47 lat, jako wolny człowiek tylko 9 lat, był to jeden z najwybitniejszych ojców nowożytnej literatury ukraińskiej.
Okolice jezior pokryte są lasami mieszanymi oraz borami. W miejscowości nad jeziorem Łobez znajduje się najlepsze kąpielisko śródlądowe w województwie zachodniopomorskim. Dużą atrakcją turystyczną jest też Pomorska Góra Piachu.
Zdjęcia pochodzą z portali: www.wikipedia.pl,
www.mynaszlaku.pl, www.czystejeziora.pl, www.bialybor.com.pl, www.parseta.pl, www.nawycieczke.pl
NASZE OŚRODKI
Schronisko Młodzieżowe Oskar
|
Zobacz
|